ماژول چیست؟

ماژول يک بخش قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که براي نمايش محتوا يا انجام يک عمليات خاص استفاده میشود. هر ماژول فراهم آورنده بخشی مجزا از قابلیت هایی است که میتوانید با نصب آن ماژول در پرتال، به صفحات وب سایت خود اضافه کنید. درواقع محتوا و طرح کلی صفحات بوسیله ماژول ها و چیدمان آنها در صفحه تامین میشود.

برای درک مفهوم ماژول ابتدا به توضیحی مختصر درباره معماری کلی دات نت نیوک میپردازیم. دات نت نیوک برنامه ای است که با ASP.NET اجرا میشود و همچنین یک فریم ورک است به این معنی که برنامه ایست که برای گسترش طراحی شده. یکی از راه های توسعه فریم ورک ایجاد ماژول است که این ماژول ها در dnn نصب شده و وقتی اجرا میشوند فریم ورک را برای ایجاد یک وب سایت dnn که پرتال نامیده میشود توسعه میدهند. شكل زیر ساختار فريم وورك دات نت نيوك را نمايش ميدهد.

    فریم ورک dnn

 در هر دات نت نیوک نصب شده میتوان تعداد نامحدودی پرتال ایجاد کرد(تا جایی که منابع سرور بتوانند ساپورت کنند)، و در هر پرتال میتوان تعداد نامحدودی صفحه ایجاد کرد.

ماژول يک بخش قابل نصب و قابل استفاده مجدد است که براي نمايش محتوا يا انجام يک عمليات خاص استفاده میشود. اين تعريف بسيار شبيه به تعريف page در ASP.NET است. با اين تفاوت که در DNN ماژول ها در صفحات قرار مي گريند و در هر صفحه مي توان چندين ماژول داشت. يکسري از ماژول ها که آنها را تحت عنوان ماژول هاي هسته (Core modules) مي شناسيم؛ وجود دارند که عمليات ساده و مفيدي را انجام مي دهند. برخي از اين ماژول ها در هنگام شروع استفاده از پورتال نصب شده و از طريق کنترل پنل توسط کاربران مدير، ميزبان يا هر کاربر مجاز به نصب ماژول ديگري قابل اضافه شدن به صفحات است. برخي ديگر از اين ماژول ها استفاده کمتري دارند يا ماهيت تخصصي تري دارند به طور پيش فرض نصب نمي شوند. بلکه از طريق کنترل تعريف ماژول در منوي ميزبان قادر به مشاهده ليست آنها و نصب در صورت نياز هستيم.

 محتوا و طرح کلی صفحات بوسیله ماژول ها و چیدمان آنها در صفحه تامین میشود.
ماژول بخشی مجزا از قابلیت هایی است که میتوانید به صفحه اضافه کنید. برای مثال اگر میخواهید لیستی از داکیومنت ها را در صفحه نمایش دهید میتوانید به سادگی با انتخاب ماژول اسناد از پنل مدیریت آنرا در محل مناسب در صفحه اضافه کنید و سپس به ورود محتوای مربوط (داکیومنت ها) در آن بپردازید و آنها را مدیریت کنید.

 در واقع هریک از قابلیت های مجزای مد نظر خود در وب سایتتان را باید با ماژول هایی که برای مورد منظور شما طراحی شده اند، تامین کنید. برای مثال میخواهید در سایت خود بخش های اخبار، نظر سنجی و دانلود داشته باشید. برای هر یک از این موارد ماژول هایی وجود دارند که با افزودن آنها در صفحه مورد نظر به کارکرد های مورد نظر دست یابید

 

نظرات   

 
+8 #3 محمد در تاریخ: یکشنبه 27 فروردين 1396 ، ساعت 09:01 ق ظ
TNX :lol: :lol: :lol: :roll: ;-)
نقل قول
 
 
-7 #2 مجیب احمد در تاریخ: پنج شنبه 17 فروردين 1396 ، ساعت 04:01 ق ظ
من در وبسایت خود پلک فیسبوک نصب کردم اما الان وقتی چیزی را از طریق آن به صفحه نشر میکنم متن اش درست میاد اما عکس قاتی میشه یعنی یک عکس دیگری را از سایت انتخاب میکنه :lol:
نقل قول
 
 
0 #1 مهدی در تاریخ: دوشنبه 20 دی 1395 ، ساعت 11:10 ب ظ
جالب بود دمتون گرم
نقل قول
 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد