طراحي وب به چه معناست؟

طراحي وب به چه معناست؟

بعد از ثبت دامنه ( Domain ) و انتخاب ميزبان ( Host ) و اختصاص فضا، نوبت به طراحي سايت مي‌رسد.

طراحي سايت مهيج ترين و خلاقانه ترين بخش اين كار است.

به طوري كلي دو نوع سايت وجود دارد  ثابت يا استاتيك ( Static ) ، پويا يا ديناميك ( Dynamic )

سايت ثابت يا  (Static ) :

سايت استاتيك سايتي است كه ثابت است. عموما از سايت هاي استاتيك براي نمايش اطلاعاتي استفاده مي كنند كه تغيير نمي‌كنند و يا تغيير سايت در فاصله هاي زماني خيلي طولاني انجام مي‌گيرد. ( مثلا سالي يك بار ) براي درك بهتر تصور كنيد كه سايت استاتيك يك كاتالوگ الكترونيكي از يك شركت مي‌باشد كه مطالب ثابت و مشخصي را نشان مي‌دهد مثل محصولات و رزومه شركت. سايت استاتيك در واقع فايلي معمولي است كه هر بار به ازاي درخواستي كه كاربران ارائه مي دهند، توسط سرور براي آنها ارسال مي گردد .

سايت پويا يا  ديناميك ( Dynamic )

سايت ديناميك سايتي است كه قابليت تغيير  دارد. عموما از سايت هاي ديناميك براي نمايش اطلاعاتي استفاده مي‌كنند كه قرار است مدام تغيير كنند. مثلا در يك قسمت از وبسايت برنامه با پرسيدن نام و اسم عبور از كاربر اطلاعات خاصي ( مثلا مقاله هاي قابلدريافت ) را به كاربر نمايش مي‌دهد و يا در مثال قبلي اگر بخواهيم قيمت محصولي را كه هر روز تغيير مي‌كند نمايش بدهيم و هر هفته گزارشي از وضعيت تغيير قيمت محصول را به كاربر نمايش دهيم بايد از سايت ديناميك استفاده كنيم. ديناميك  بودن سايت مطلبي كاملا نسبي است و سايت هاي مختلف بر حسب نياز از درجات پويايي متفاوتي استفاده مي‌كنند

  • ASP بر مبنای ISAPI بنا شده است .ASP یک DLL است بنام ASP.DLL که معمولا در دایرکتوری های سیستمی ویندوز یافت میشود .IIS فایل های ASP را به ASP.DLL راهنمایی می کند، در اینجا موتور ASP فایل ها را پردازش میکند و سپس نتایج را برای کلاینت می فرستد. کلدفیوژن از پسوند CFM استفاده میکند . iis ازین پسوند برای تعیین مسیر درخواست ها و راهنمایی آنها به کلدفیوژن توسط ارتباط دهنده ISAPI استفاده میکند.
  • ASP از کد های اسکریپتی سرور ساید مانند VBSCRIPT استفاده میکند و همچنین کد های کلاینت ساید جاوا اسکریپت. کلدفیوژن هم از فایل هی CFML برای عملیات سرور ساید و از جاوا اسکریپت جهت اعمال کلاینت ساید استفاده می کند. اما کلدفیوژن با asp فرق دارد. چون کلدفیوژن فقط یک DLL نیست که توسط IIS لود شود بلکه کلدفیوژن یک سرویس است که روی ویندوز اجرا می شود و شما میتوانید آن را مانند هر سرویس دیگر (مثلا SQL ) بحالت START و STOP در آورید .
  • پس نحوه کار ASP و Coldfusion با IIS یکسان است. نحوه برنامه نویسی در هر دو یکسان است ( استفاده همزمان سرور ساید و کلاینت ساید) و تفاوت آنها در پسوند فایل ها و زبان استفاده شده در اسکریپت نویسی آنهاست.
  • ASP.NET برای کار با دات نت فریم ورک مایکروسافت طراحی شده . برخلاف ASP که یک زبان اینترپرتری (مفسری) است ،ASP.NET قبل از اجرا در همان لحظه درخواست به زبان MSIL (Microsoft Intermediate Language ) ترجمه می شود. کدهای ترجمه شده ASP.NET که معمولا کدVB.NET یا C# هستند در محیط CLR ترجمه می شود. کلدفیوژن زبان کامپایلری است که در لحظه اجرا کد هایش به بایت کد جاوا تبدیل می شوند و کد تبدیل شده در محیطی بنام Java Virtual Machine اجرا میشود.
  • ASP.NET از منابع و آبجکت ها و API های دات نت استفاده میکند که در CLR هستند . مدیریت حافظه و اجرا و همه چیز بعهده CLR میباشد . ASP.net بجای پردازش در یک فایل dll تنها، از CLR استفاده میکند اما کلدفیوژن بجای اینکه فقط در محیط دات نت مایکروسافت اجرا شود روی تمام محیط های J2EE اجرا میشود و از ابجکت ها و منابع و API های جاوا و J2EE که داخل java VM است استفاده می کند. و مدیریت حافظه و اجرا و بقیه بعهده VM است .

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد